Jak zařídit malou koupelnu?

11.05.2020

Máte malou koupelnu a bojíte se, že bude působit stísněně? Chcete se pohodlně osprchovat bez pocitu, že nemůžete pohodlně rozpažit ruce a nebo si kam odložit kartáček na zuby? V tom případě si důkladně promyslete dispozici vaší koupelny  a teprve potom řešte její design . 

Umyvadlo 

Nejvíce používanou věcí v koupelně je umyvadlo. Pro pohodlné umytí rukou je potřeba šířka 80 ideálně 90 cm. Umyvadlo vám musí poskytnout také dostatek místa pro odkládání. 

Úložné prostory v koupelně

V koupelně je potřeba dostatečné množství uzavíratelných úložných prostor, ne všechny toaletní potřeby mají atraktivní obaly a navíc zvažte kolik času chcete trávit úklidem.   

Sprcha 

Ideální sprcha pro malou koupelnu je bez vaničky, pouze s odtokovým žlabem. Ověřte si, že vaše podlaha má dostatečnou hloubku, aby do ní bylo možné žlab zapustit, můžete si pomoci také extra nízkým vaničkovým sifonem.   Pokud máte dlouhé vlasy a žlab budete často čistit, u vyloženého dlažbou to bude rozhodně složitější. Další výhodou sprchy bez vaničky je možnost atypického rozměru. Velikost sprchy 70x100cm je rozhodně vhodnější, než často používaný čtvrtkruhový tvar o velikosti 80x80cm. V takové sprše nemáte možnost rozpažit ruce.  

Obklady

Malým koupelnám sluší velké formáty dlažeb a obkladů, navíc menší množství minimálních spár vám usnadní úklid.  

Lesklý a nebo matný obklad a dlažba?

Světlý lesklý formát obkladu odráží světlo a opticky koupelnu zvětší a prosvětlí. Dlažba je praktičtější v matném provedení. Tolik oblíbený obklad v šedé barvě a matné povrchové úpravě musí být opravdu kvalitně nasvícený, aby koupelně slušel a nepůsobila jako betonová kobka. 

Další vychytávky pro optické zvětšení koupelny 

Pokud je to jen trochu možné použijte zrcadla. Můžou být vsazená do obkladu a nebo na dvířkách toaletní skříňky. Nezapomeňte na dostatečné nasvětlení prostoru. Ideálně volte neutrální barvu světla, studené světlo změní odstín vašeho obkladu i pokožky. Nepřímé osvětlení může být také skryto v sádrokartonovém podhledu a mělo by mít samostatný světelný okruh pro vytvoření relaxační atmosféry.