Jaký úkol plní taburetka v bytě?

12.11.2019

Článek, ve kterém jsme se zamýšleli nad využitím taburetek  v současných interiérech, jsme napsali pro HN a byl publikován v příloze Architektura & Design 

Casamance
Casamance

Jaký úkol plní taburetka v bytě? 

Taburetka je velmi univerzálním kusem nábytku.Využijete ji pro podložení nohou při sezení ve vašem oblíbeném křesle nebo jako doplněk sedací soupravy. Pohovka doplněná taburetkou, je plnohodnotnou náhradou tolik oblíbené pohovky s lenoškou, která pro svou velikost není vhodná do menších obývacích pokojů. Když ji doplníte tácem, nahradí konferenční a odkládací stolek.Větší taburetky často poskytují úložný prostor, neocenitelný hlavně v případě, že vlastníte konferenční stolek lehké konstrukce bez úložného prostoru. Získáte skvělou skrýš pro televizní ovladače, časopisy i deky. Taburet vám poslouží jako sezení u toaletního stolku i jako noční stolek. V předsíni ji využijete při přezouvání. Plastové taburety s úložným prostorem využijete také v koupelně. Rozkládací taburetka může sloužit jako lůžko pro návštěvu anebo přespání kamarádů v dětských pokojích. V malých bytech je neocenitelná a to hlavně díky její mobilitě a multifunkčnosti. 

Zuiver - Designový nábytek
Zuiver - Designový nábytek

Taburetka či puf? 

Taburetka může mít oblý i hranatý tvar, obvykle má pevnou konstrukci a také základnu v podobě podstavce nebo nožiček. Zatímco puf je častěji okrouhlý nebo oválný s měkčí výplní. Za pufy se také dají považovat různé druhy tolik módních sedacích vaků. 


TON křeslo a taburet Chips
TON křeslo a taburet Chips

Jaké taburetky doporučujete klientům?

V první řadě je nutné si ujasnit, jak budete taburetku využívat a v jaké místnosti bude primárně umístěná. Například do dětského pokoje se hodí nižší puf, z příjemného měkkého materiálu, který děti využijí při hře na podlaze. Oceníte také snímatelný potah, který v případě potřeby vyperete. K toaletnímu stolku do ložnice využijete taburet s pevnou konstrukcí o výšce 40-50m. Pokud plánujete taburetku jako podložku k pohovce, měla by korespondovat s výškou sedáku. Jestli bude na taburetce sedět návštěva, měla být vysoká nejméně 45cm a mít pevnou konstrukci pro pohodlné sezení. Konstrukce taburetek může být vyrobená ze dřeva, plastu, ratanu i kovu. Výplň je obvykle z PES kuliček, polyuretanové pěny, molitanu nebo latexu. Kdo má rád přírodní materiály ocení výplň ze špaldových slupek. U některých pufů je možné po sesednutí kuličky doplnit, což výrazně prodlouží jejich životnost. Při výběru čalounění také zvažte údržbu, zejména pokud potah není snímatelný.     

Doplněk praktický, ale také designový. 

Taburetku můžete barevně a materiálově sladit s interiérem nebo ji naopak vyžít jako skvělý akcent. Pokud se vám například líbí růžová, okrová anebo petrolejová barva, ale její použití v interiéru je pro vás příliš odvážné, taburetka v této barvě bude ta pravá volba. Tak jako výrazný šperk, stane se právě taburetka ozdobou vašeho interiéru a vzhledově ho skvěle doladí. Monochromatickému interiéru bude slušet barva z obrácené strany barevného spektra. Bílou doplňte černou a k šedé použijte pudrovou, žlutou, nebo zelenou. Na čalounění taburetky můžete také do interiéru přinést výrazný vzor nebo strukturu, která ho skvěle oživí a pomůže vám vytvořit stylové aranžmá.  

Existuje spousta typů taburetek. Které jsou nejužívanější a které ve vaší profesi preferujete a proč? 

Preferuji vyšší taburety s pevnější konstrukcí. Takové, které krátkodobě nahradí židli, ale přitom nám jejich velikost a váha umožní je lehce přenést. Ráda také využívám taburety výrazného vzhledu jako designový doplněk, takovou třešničku na dortu. Taburet v barvě podle posledních trendů vyměníte vždy jednodušeji, než celou pohovku.

Jaké taburetky vás poslední dobou zaujaly?

Nádherným kusem nábytku je taburet Chips s konstrukcí z ohýbaného dřeva, doplňující stejnojmenné křeslo od Tonu, které získalo již několik prestižních ocenění za design, ale také řemeslné zpracování. Velký výběr taburetek nabízí také Designový nábytek, Kare a Lino Design. Zajímavé čalounické samety v atraktivních barvách najdete například u Casamance 

Jaké jsou poslední trendy v taburetkách?

Posledním trendem v taburetkách je čalounický samet a plyš. Podnož může být matně zlatá nebo měděná. U pufů jsou stále oblíbené potahy z hrubé pleteniny. Trendem poslední doby jsou přírodní materiály. U taburetek je to hlavně dřevo, kůže, ale také vlákno banánovníku a různé druhy trav, které se při výrobě používají. 

Jaká je historie taburetky? Kde se vlastně vzala? 

Taburetka je sedačka bez područek a opěradla. Do historie se zapsala ve Francii v 17.století u dvora Ludvíka XVI ve Versailles. Sedět v přítomnosti královské rodiny bylo významným privilegiem a použití taburetky byl elegantní způsob jak to tento problém vyřešit. Měkce polstrované stoličky čalouněné hedvábím, zdobily často střapce a vyřezávané nohy 

Jak se taburetka v průběhu let vyvíjela? Jak vypadaly první taburetky? 

Historie taburetky však sahá daleko do historie, kdy předchůdkyní taburetky, tak jak ji známe dnes, byla dřevěná stolička. Francouzské slovo tabouret vzniklo ze starofrancouzského slova tabur, které také dalo název bubnu. Taburetky se však vyskytují ve více kulturách. Například v arabském světě se používali k sezení kožené vaky plněné pouštním pískem.