Jaké záclony do obývacího pokoje

15.03.2021

V mé praxi se často u klientů setkávám s nevhodnými záclonami, které dokáží zkazit celkový dojem z interiéru. 

Dekoma
Dekoma

Vzorované záclony 

Jedním z problémů jsou vzorované záclony, které dokážou posunout vzhled celého pokoje o desítky let zpět. Husté, případně potištěné materiály navíc pohlcují světlo. Častá je také kombinace s staženými pouze naklopenými vertikálními žaluziemi, která i pěkný prosvětlený pokoj změní v tmavou kobku. Horizontální žaluzie do bytových interiérů vůbec nepatří, jsou vhodné například do kancelářských prostor.  

Zdroj: thetextilehouse

Krátké záclony  

Dalším problémem bývá délka záclon, případně jejich tvar. Nejlépe vždy vypadají záclony v délce na zem. Tím je myšlena délka téměř se dotýkající země, ideálně maximálně do 1 - 1,5cm nad zemí. Záclony tvarované do oblouku opravu do moderního interiéru nepatří a často je můžete vidět v domech ve stylu podnikatelského baroka z devadesátých let. Dlouhá záclona vypadá vždy elegantně. Častým argumentem pro krátké záclony je také únik tepla z radiátorů. Vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru a tudíž také za krátkou záclonu, nemá tento argument velké opodstatnění. Vhodnější je lehká propustná záclona.  

Záclony z přírodních materiálů

Ne každý preferuje záclony z přírodních materiálů jako je len, režné plátno nebo bavlna. Zpravidla bývají hustší, což může být problém pokud potřebujete aby propouštěly dostatek světla a také jejich údržba je náročnější a to zejména díky mačkavosti. Existuje však spousta zajímavých materiálů z umělých vláken evokujících vzhled materiálů přírodních. Trendem v záclonách jsou záclony se strukturou přírodní vazby, v barvách můžete volit nejen bílou , ale můžete vybírat ze škály přírodních barev jako jsou odstíny béžové, popelavé, zelené i šedé.  


Záclony do paneláku?

Přírodní záclony se hodí do moderních i minimalistických interiérů. Na oknech vypadají zajímavěji než například zcela hladké voály. V panelových domech dokážou skvěle zamaskovat starší okna i nevzhledný radiátor.  


Jak záclony nařasit? Co je to záclona s řasící páskou?  

Záclony volte vždy s řasící pásku/řasící stuhou. Je ta vám zaručí pravidelné vlny, aby záclona nebo závěs vypadaly opravdu dokonale. U závěsů doporučujeme nejméně řasit 1:1,5-2 u záclona 1:2-2,5. Vyšší řasící páska vypadá efektně a u silnější materiálů je nutností, aby zvládla látku nařasit.  Na řasící pásce najdete kapsičky pro umístění háčků nebo jezdců. Díky tomu, že jsou umístěné ve více řadách můžete částečně regulovat výšku pověšení záclony. 

  

Kde koupit přírodní závěsy a záclony?

U nás ve studiu nabízíme záclony i závěsy v přírodním vzhledu. Záclony šijeme na zakázku a není problém je objednat ani na dálku.